Toплоизолациите са единствените строителни материали, които на практика възвръщат вложените средства след полагането им. При постоянния ръст на цените на енергоносителите топлоизолирането на едно жилище се изплаща след 2-3 отоплителни сезона.
Наред с това според вече действащия Закон за устройство на териториите и по-специално според изискванията към техническата и нормативна уредба в областта на проектирането, която бе хармонизирана предимно спрямо германските DIN стандарти, вече е задължително при новото строителство полагане на външна топлоизолация.
Съвременните продукти са съобразени с едни по-прецизни и подобрени коефициенти на топлопроводимост. С тях се достигат многократно по-добри топлоизолационни резултати, повишава се издръжливостта на високи температури, те са дълготрайни и устойчиви на стареене и останалите разграждащи процеси, намаляват почти до 0-та пропускливостта на водните пари и др. Или най-общо казано – по този начин се намаляват загубите на топлина, избягва се влагата, съхранява се качеството на строителството и се увеличава срокът на неговата експлоатация.
Разбира се, ако живеете в жилище, строено доста преди изолацията да бъде задължение за българския строителен предприемач, не се отчайвайте. Винаги има шанс да се погрижите и да подобрите топлоизолационните качества на своя дом. Изолации можете да поставите външно по цоклите и стените на сградата и вътрешно – за изолиране на подпокривното пространство, както и на самия под.
Логично е още преди да се втурнете да избирате каквато и да било изолация да си изясните няколко неща, като най-важното от тях е кой вид изолация е подходящото решение за вас. Минералните (стъклени и каменни) вати, пенополистиролите или например коркът имат различни разновидности, съобразени с конкретното приложение на материала. И не забравяйте – изолацията на фасада е нещо съвсем различно от изолацията на преградни стени.
Дебелината на изолацията също е от изключително важно значение. В страните от ЕС почти не се произвеждат изолации по-тънки от 5 см. Дори за постигане на коефициент на топлопроводимост на външна стена на отопляема сграда съгласно действащите български топлотехнически норми изолационният слой трябва да бъде с дебелина 5 или повече сантиметра. При покриви, където топлинните загуби на едно жилище са 30-40% от изолационния слой трябва да бъде с дебелина минимум 10 см. Изолации с дебелини от няколко милиметра, грубо казано, не са изолации, те могат да направят външната стена по-топла на пипане, но няма да предотвратят загубите на топлина.
Излишно е да казваме също така, че трябва да изберете утвърдена и известна марка, с която ще си гарантирате качеството на продукта, който си купувате. И още нещо – не отделяйте един от друг трите компонента – топло-, звуко- и пожароизолация (негоримост) и чак след това направете своя избор!
Минерални вати
Стъклени и каменни
В 99% за българския потребител минерална вата означава каменна вата. Стъклената вата обаче също е минерална с основна съставка минералът кварц (във вид на кварцов пясък или рециклирано висококачествено стъкло). Технологиите за производство на двата продукта са сходни. Процесът на компресиране на стъклените вати до тежки плочи с голямо обемно тегло е твърде скъп, поради което голяма част от стъклените вати се компресират при пакетиране в съотношение 6:1. Това намалява съществено транспортните разходи и съответно пазарната им цена. При разопаковане те възстановяват нормалната си дебелина. Не се заблуждавайте, че добра топло- и звукоизолация се постига само с тежък материал (с високо обемно тегло). За строго специфични и ясно специализирани изолации понякога това оказва влияние. Но за една стандартна преградна стена няма значение дали ще използвате 13-16 кг/куб.м. стъклена вата или 30-35 кг./куб.м. каменна вата. Показателите на двата продукта с почти двойна разлика в теглата са еднакви.
Минералните, респективно стъклените вати не са опасни за здравето продукти, противно на заблудата на някои хора. Те не са канцерогенен материал. Такъв със сигурност е азбестът и може би не знаете – финият прах от твърда дървесина. Стъклените и каменни вати са доказано безвредни, те са биоразградими материали, произведени по технологии, чийто приоритет е безопасността на човека. Ватите са материал, който не променя качествата си във времето или поне в рамките на живота на една сграда.
Каменни вати, характеристики
– Природен екологичен продукт – влакната са направени от минерали, добити от земята. Процесът на производство осигурява един изцяло екологичен продукт. Еднородното разпределение на влакната осигурява и еднородност на дебелината на плътността.
-Устойчивост на влага – минералите под форма на влакна не са чувствителни на влага и корозия. Също така панелите при производство са специално третирани да не абсорбират влага (водоотблъскващи).
– Пожароустойчивост – минералната вата не е запалима, благодарение на химическия си състав. Тази пожароустойчивост е уникална характеристика още повече, че осигурява висока работна температура на материала.
– Стабилност на размерите (механична якост) – неорганичният произход на суровините за производство на каменната вата гарантира устойчивост спрямо климатични условия. Благодарение на производствената технология плочите имат допълнително отлични якости, както на натиск така и на опън.
– Звукоизолация – ориентацията и разпределението на минералните влакна правят продукта един от най-добрите звукоизолатори.
– Нетоксичност и антибактериалност – минералните влакна са химически неутрални. Не съдържат никакви агресивни или корозивни субстанции, не осигуряват среда за развитие на бактерии и микроорганизми.
Приложение на ватите:
Топло- и звукоизолатор в тавани и покриви (плоски и скатни), подове и сутерени, леки преградни стени, сухи стенни конструкции, фасади и вентилирани фасади; както и в индустриалната изолация – за тръбопроводи, вентилации, резервоари, котли, пещи, хладилни помещения, контейнери, изолации в корабостроенето и др.
Пенополистироли
Екструдиран пенополистирол (XPS)
Платната от екструдиран пенополстирол съчетават най-модерните предложения за постигане на абсолютна термоизолация. Материалът притежава отлични характеристики и е приложим във всички варианти на топлоизолации, предлага се в различни разновидности, разработени в най-добро съответствие към различните приложения. Пенообразният топлоизолационен материал е с множество затворени мехурчета и се получава от термопластичен полистирол, преминал през полимеризация и екструдиране. Крайният пазарен продукт е във вид на плочи, различни по размер, плътност, топлопроводимост и висока механична якост на натиск (което е от значение при големи натоварвания).
Поради затворената си клетъчна структура екструдирания пенополистирол е водонепромокаем, неподатлив на метеорологичните условия при цикъла замръзване-затопляне, с висока устойчивост на стареене и разлагане, удобен е за монтаж, поради това, че е лек и лесен за разкрояване. Поставянето на плочите е лесно – не изисква специални инструменти и машини, но лепилото е специално. В повечето случаи върху пенополистиролните плочи се полага мрежа от стъклофибър за по-лесно и по-надеждно прикрепване на мазилката.
Приложение
Прилага се за топлоизолация под фундаментни плочи; за цялостно външно облицоване; за топлоизолация при големи натоварвания на натиск – напр. под замазка, промишлени подове и др.; периметърна топлоизолация; топлоизолация на обърнат покрив, както и при всички останали – плоски, едноскатни и двускатни; топлоизолация като влагане между/над фермите; топлоизолация на стени тип “сандвич”; вътрешна изолация на стени и плочи.
За покриви, подове, мазета, тераси и гаражи е добре да се използва дебелина от 20 до 100 мм. За стени и окачени тавани най-оптималната дебелина на плочите е от 25 до 70 мм. Подложките за изолация под тапетите са изключително ефективни при панелното строителство.
На стените зад радиаторите е уместно да се постави отражателен пенолист с алуминиево фолио.
За изолация на тръби могат да се използват кожуси от полифом.
Експандиран полистирол (EPS)
Експандираният полистирол (известен като стиропор) представлява термопластична твърда пяна, в по-голямата си част със затворени клетки, изпълнени с въздух. При производството му се използва водна пара. Номиналната плътност в сурово състояние на плоскости от експандиран полистирол варира от 10 до 20 кг/кв.м.
Приложение
Изолация при комплексни системи за топло- и шумоизолация; за полагане между ферми на покрив със или без междинно проветрение; изолация под замаски; изолация на топли покривни пространства – плоски покриви.